Paratoner Elemanları


Paratoner sistemi kurulurken; yakalama çubuğu-başlığı, çatı üstü direk, iniş iletkenleri, topraklama tesisi ile ilgili elemanlar ve bağlantı parçaları kullanılır.

Paratoner Sistemi Elemanları

Paratoner Sistemi Elemanları

 

 

Yakalama Çubukları

Çubuklar ucu sivriltilmiş en az 16 mm2 kesitli paslanmaz çelikten en az 50 cm boyundadır. Tesisin en yüksek bölümlerine konur. Çatı aynı düzlemde ise özellikle köşelerden başlanarak en çok 15 m aralıklı yakalama çubukları konur.

Direk

6 metre boyunda galvanizli bir borudur. Bu direk duvara ya da çatıya altlık, gergi telleri, kelepçeler v.s. ile monte edilir.

İniş İletkenleri

2 x 50 mm dolu daire kesitli bakır iniş iletkeni kullanılacaktır. Bu iletken uygun aralıklarla kroşeler kullanılarak montaj yüzeyine tutturulur ve böylece dış etkilerden zorlanmasının önüne geçilmiş olur .

Muhafaza Borusu

İniş iletkenleri zemine indiği nokta da 2,5-3 metre boyunda paslanmaz çelik veya galvaniz yapı da bir muhafaza borusunun içinden geçirilirse iletkenlere dış ortamdan gelebilecek zararlar en düşük seviyeye indirilmiş olur.

PVC Hortum

İletkenlerin muhafaza borusu içinden geçirilirken etrafında PVC hortum olursa, iletkenin muhafaza borusuyla arasında bir yalıtkan madde olacağından hem mekanik hemde elektriksel zorlama durumunda oluşabilecek zarar en alt seviyeye indirilmiş olur.

Bağlantı Parçaları

Paratoner sistemlerin montajında ve bağlantılarında kroşeler, bağlantı klemensleri gibi bağlantı parçaları kullanılır.