Paratoner


Paratoner Ölçüm Raporu ihtiyacınız mı var?

İş güvenliği çalışmaları kapsamında Paratoner Ölçüm Raporu hizmetlerimizden faydalanmak için hemen bizi arayın.

İstanbul +90 216 452 89 56 – Kocaeli +90 262 721 45 25

Bilgi ve teklif almak için lütfen irtibata geçiniz.

mail adresimiz:  info@topraklama.com

 

 

Paratoner Sistemi = Yıldırımdan Korunma Sistemleri

Yıldırım Nedir –  Nasıl Oluşur?

Gökyüzünde yılda 3 milyar şimşek veya yıldırım oluşmaktadır. Bir diğer deyişle yılın herhangi bir zamanında dünyanın üstünde 2000 yıldırım bulutu vardır ve dünyamıza her saniyede 100 yıldırım düşmektedir. Güçlü bir fırtına, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 100 kat daha fazla enerji açığa çıkarmaktadır.

Yıldırım

Yıldırım

 

Bu gök olayı insanlığın ilk tarihinden itibaren ilahi bir işaret olarak görülmüş, hatta bazı inanışlarda yıldırım tanrılarına inanılmıştır. Yıldırım düşmesi insanlar için tehlikeli olmasına rağmen yeryüzündeki bitkiler için faydalı maddeler olan azot, nitratlar ve oksijenin de yeryüzüne inmesine neden oldukları için insan yaşamına faydaları da vardır. Ancak canlılara ve çevreye zarar vermesini engellemek için önlemler alınmalıdır.

Yıldırım Düşmüş Ağaç

Yıldırım Düşmüş Ağaç

Yıldırım olayının başlangıcı, güneş ışıkları ile yeryüzünde ısınan havanın yükselmesi ile başlar. Tabii içinde buharlaşan suyu da yukarı taşıyarak, bu yükselen hava yaklaşık 2-3 kilometreye ulaşınca havanın soğuk katmanlarına rast geliyor. Soğuk havalarda nefes verince nefesimiz nasıl buharlaşıyorsa aynen o şekilde buharlaşıyor ve gördüğümüz bulutu oluşturuyor. Bu bulutlar daha sonra hava akımları ile 20.000 metreye kadar tırmanabiliyorlar. Nedeni tam bilinmese de bulutların bu yükselişleri sırasında içlerinde oluşan buz kristallerinin birbirlerine sürtünerek bir statik elektrik enerjisi açığa çıkardıkları öne sürülüyor. Bu elektrik enerjisi bulutların üst katmanlarında pozitif (+), alt katmanlarında ise negatif (-) yüklü olarak birikiyor. Bulutun içindeki yük havayı iyonize edecek güce ulaştığında şimşek oluşuyor. Yağmur bulutlarının alt yüzeylerindeki büyük negatif yük içindeki elektronları iterek orayı da pozitif yüklü hale getiriyor ve bu yük saniyede 1000 kilometre hızla toprağa iniyor, yani kısa devre yapıyor. Yıldırımın bu andaki ısısı 30.000 derece olup güneşin yüzeyindeki ısının 5 katı kadardır.

Yıldırım Oluşumu

Yıldırım Oluşumu

Yıldırım düşerken çok şaşırtıcı bir şey oluyor. Yerden de buluta doğru bir boşalma oluyor. Yerden 100 metre yükseklikte bu iki akım birleşiyor ve iletkenliği çok fazla olan bir koridor oluşuyor ve pozitif yük hızla buluta doğru onu nötr hale getirmek için yükselir, işte yıldırımın havadan yere mi, yoksa yerden havaya mı oluştuğunu yaratan soru budur.

Bu koridordan yerden göğe doğru neredeyse ışık hızının üçte biri hızla yükselen akını yıldırımın göze gelen şiddetli ışığını da yaratır. Ardından yine yukarıdan yere iner ve iki taraf arasındaki potansiyel farkı sıfırlanana kadar bu olay 10 -12 kez tekrarlanabilir.